Recliners
-
Movie Man 6380329 Zero Wall Recliner
(Recliners - Manual)Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in the plushest of upholstery, it’s perfectly cushioned in all the right places. The generous seat and tall back are specially crafted to provide extra support and comfort for broader and taller individuals. Pillowy cushions wonderfully accommodate movie marathons and afternoon catnaps.
$589.95
$1,009.95
Save $420.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Movie Man |
| Motion Type | Manual |
| Style | Traditional |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Taupe |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Features | Wall Recline |
| Additional Information |
• One-pull reclining motion • Steel to the floor construction; steel seat box; steel floor rails • Heavy gauge sinuous springs • Reinforced floor glides • Attached cushions • High-density foam cushions wrapped in poly fiber • Polyester velvet upholstery • Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back • 47" back height • Mech rated for 400 lbs. • Arm height: 27" • Fully reclined length: 71" • Distance between recliner and wall: 3" • Footrest height: 20" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 25 inch(es) / 63.5 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 21 inch(es) / 53.34 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 45 inch(es) / 114.3 cm |
| Height | 47 inch(es) / 119.38 cm |
| Depth | 43 inch(es) / 109.22 cm |
| Weight | 124.01 lb(s) / 56.25 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 41 inch(es) / 104.14 cm |
| Height | 35 inch(es) / 88.9 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 128.99 lb(s) / 58.51 kg |
| Volume | 28.5 cu. ft. / 0.81 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052847796 |
-
$2,449.95
Save $1,020.00
$1,429.95
Mahoney 31005S3 2 pc Sleeper Sectional with Chaise
(Sleepers - Sectionals)Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this sleeper sectional with chaise invites + More
-
$8,199.95
Save $3,430.00
$4,769.95
Double Deal U13001S7 6 pc Reclining Sectional
(Sectionals - Reclining)This power reclining sectional is the perfect combination of sleek style and thoughtful functionality. + More
-
$2,169.95
Save $910.00
$1,259.95
Wolfridge 6070315 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Furnish your space with fashionable function in mind. This power reclining sofa is defined by its rich tonal + More
-
This loveseat feels every bit as good as it looks. Ultra-soft upholstery enhances your comfort, making it a + More
-
Merging traditional motifs with a modern hue, this oversized chair ties your transitional seating area + More
-
Modern comfort never looked so good. Accented with jumbo stitching for high-fashion flair, this oversized + More
-
Indulge in the captivating textures of this accent chair. Its mocha faux fur is irresistibly plush, while the + More
-
Entertain a rugged yet refined sense of style with this entertainment center. Its warm finish and plank-style + More
-
Is being overly comfortable even possible? It’s worth finding out in this large-scale recliner. Wrapped in + More
